Datora pulsa diagnostika “VedaPulse”: iekšējo orgānu un ķermeņa sistēmu funkcionālā stāvokļa izpēte

1

Jau senie ārsti zināja, ka pēc pulsa var pateikt, kā darbojas aknas, resnās zarnas un citi orgāni. Ar tik modernas ierīci kā “VedaPulse” to var izdarīt ar vēl lielāku precizitāti.
Īsi apskatīsim, kas ir “VedaPulse” tradicionālās un datorizētās pulsa diagnostikas pamatā. Kas to vieno un kas to atšķir.

Tradicionālajā austrumu diagnostikā pulsa vilnis tiek pētīts 6 pulsa mērīšanas punktos. Trīs uz kreisās plaukstas locītavas un trīs uz labās puses. Atkarībā no tā, kā darbojas šie vai citi ķermeņa orgāni un sistēmas, mainās impulsa vilnis, un šīs izmaiņas palpēšanas laikā šajos punktos ir jūtamas atšķirīgi. Šajā gadījumā tiek izdalīts virspusējs un dziļš impulss. Pieredzējis diagnostikas ārsts novērtē daudzas impulsa viļņa īpašības. Šī ir ļoti sarežģīta māksla, un to māca daudzus gadus.

Datora impulsu diagnostikā “VedaPulse” pētījuma objekts ir sirds ritma izmaiņas. Katra sirds cikla darbības ilgums atšķiras no iepriekšējā, un ierīce to fiksē ar precizitāti līdz vienai milisekundei. Sirds ciklu darbības ilguma secīgas izmaiņas veido sarežģītu ritmu, kuru analizē datorprogramma. Kā jebkurai profesijai, pieredze nāk gadu gaitā, taču lietotājam draudzīgais programmas interfeiss, kas aprīkots ar daudziem uznirstošajiem logiem, iesācējam ļauj stundas laikā apgūt darba pamatmetodes. Pēc kura viņš jau spēj patstāvīgi diagnosticēt un novērtēt svarīgākos dzīvībai svarīgos rādītājus un ķermeņa iekšējo orgānu un sistēmu funkcionālo stāvokli.

Šķiet, ka tās ir dažādas lietas – pulsa vilnis artērijās un sirdsdarbības ātruma mainīgums. Kas ir kopīgs? Tie, kas tikai aplūko “VedaPulse” pirms tā iegādes, bieži uzdod šādu jautājumu. Lai atbildētu uz to, vismaz jāsaņem vispārējs pārskats par to, kā darbojas asinsrites sistēma un kāda ir pulsa diagnostika.

Tātad. Asinsvadu tīkls caurstrāvo visu ķermeni. Asins plūsma sākas no sirds kambariem, pēc tam caur artērijām un kapilāriem nonāk vistālākajās ķermeņa daļās un caur vēnām atgriežas priekškambarī. Sazarotajai asinsrites sistēmai pastāvīgi jāreaģē uz dažādām mainīgajām ķermeņa vajadzībām. Piemēram, lai veiktu jebkuru fizisku darbu, nepieciešama nopietna asiņu plūsma muskuļos, un, lai sagremotu pārtiku, asins plūsma plūst uz vēderu.

Arī asinsrites sistēmai ir jāatbild uz visām visu iekšējo orgānu vajadzībām. Un šī reakcija uz mainīgajām orgānu vajadzībām vispirms izpaužas faktā, ka sirds maina savu ritmu: tā “ieklausās” iekšējos orgānos un nekavējoties pielāgojas to vajadzībām. Un pēc izmaiņām pulsa vilnī jau seko sirds ritma izmaiņas.

2

Starp citu, obligāta prasība gan tradicionālās pulsa diagnostikas laikā ar palpācijas metodi, gan arī ar datora impulsa diagnostiku “VedaPulse” ir nepieciešamība izslēgt tādus spēcīgus faktorus kā augsta fiziskā aktivitāte un bagātīga ēdiena lietošana uzturā. Tas viss izraisa tik spēcīgas impulsa izmaiņas, ka diagnostikas laikā citu orgānu un sistēmu “atbalsis” kļūst grūti atšķirt.

Lai piegādātu asinis visiem orgāniem, nervu sistēma savāc informāciju par orgānu un sistēmu vajadzībām un regulē sirds un asinsvadu darbību. Jebkuras pulsa diagnostikas (gan tradicionālās, gan datora) uzdevums ir noskaidrot, kā asinsrites sistēma reaģē uz iekšējo orgānu un ķermeņa sistēmu vajadzībām. Apzināti vienkāršosim šo shēmu.

Izceļam tikai vissvarīgāko: asinsrites sistēma un iekšējie orgāni ir cieši saistīti. Un pievērsīsim uzmanību tam, ka sākotnējais asins kustības impulss sākas sirdī, un tikai tad šo impulsu var novērot artērijās impulsa viļņa formā. Tā ir sirds, kas nosaka ritmu visai asinsrites sistēmai. Kamēr sirds pukst, artērijās asinis pulsē. Sirds kontrakcijas ir primārais signāls, un asiņu pulsācija artērijās ir sekundārais. Un, jo tālāk signāls ir no sākotnējā avota, jo izkropļotāks tas ir. Tas ir tāpat kā rotaļlietu tālrunim, kas ir veidots no divām zobu pastas kastēm, kuras savienotas ar diegu: skaņa, protams, tiek pārraidīta no attāluma, taču tā jau ir izkropļota, ne tik kvalitatīva, kāda tā būtu, ja jūs vienkārši stāvētu tuvumā un klausītos sarunu biedru.

Un tajā pašā brīdī, kad notiek asiņu kustība no sirds – uz roku plānās ādas, šo sākotnējo impulsu vairs nav iespējams sajust. Tikai ar modernu fotopletismogrāfisko sensoru palīdzību kapilāros var noteikt pulsu uz rokas.

Apkopojot īsu kopsavilkumu. Sākotnējā reakcija uz iekšējo orgānu vajadzībām ir sirds ritma izmaiņas. Un pulsa viļņa struktūra jau ir mainīgā sirds ritma sekas.

Bet, ja mēs saprotam vienkāršo faktu, kas ir cēlonis un kādas ir sekas, un jo tālāk mērām no avota, jo vairāk iejaukšanās, tad varbūt prātīgāk ir meklēt sakni? Tas ir, klausīties sirdi …
Senie cilvēki to nevarēja izdarīt, jo cilvēka pirksti nespēj izmērīt sirds ciklu ar precizitāti līdz vienai milisekundei. Tāpēc viņi “klausījās” pulsa vilnī. Tas ir, viņi strādāja ar sekundāru ritmu. Impulsa vilnis darbojās kā signāla pārveidotājs. Sākotnējās sirds impulsu ritma izmaiņas, kas viena no otras atšķiras ar vairākām milisekundēm, tiek pārveidotas par maigākām impulsa viļņa svārstībām. Un tad jau to ārsta jutīgais pirksts spēja uztvert.
Vai jūs saprotat atšķirību? Ir sākotnējais ritms, bet ir tā atbalsis. Tas ir kā zemestrīce okeāna dibenā. Jo tālāk no epicentra, jo maigāki ir viļņi. Un, kad šie maigie viļņi satiekas seklā vietā, veidojas cunami. Ja novērotājam, kurš atrodas uz kuģa atklātā jūrā virs zemestrīces epicentra, nepieciešami precīzi instrumenti šīs zemestrīces noteikšanai, pretējā gadījumā viņš to var arī nepamanīt, tad novērotājs krastā noteikti nepalaidīs garām šīs zemestrīces sekas, kad tā pārvērtīsies par cunami.

cunami

Tātad senie ārsti atrada šādus “seklumus”, kur notiek sirds sākotnējo impulsu rezonanse. Ķīnieši šos punktus sauc par sun, guan, chi. Tie rezonē ar sirds noteiktajām frekvencēm. Un tā kā katra frekvence atbilst tās iekšējam orgānam vai ķermeņa sistēmai, atkarībā no tā, kurš punkts ir rezonējis un ar kādu spēku (dziļumu) pirksta spiediens tiek izmantots, to izmanto, lai novērtētu attiecīgā orgāna vai orgānu sistēmas stāvokli. Ja rezonanse ir ļoti spēcīga, tad tas norāda uz orgāna hiperfunkciju, ja vāja – orgāna pavājinātu funkciju. Veselam cilvēkam pulsācija visos punktos ir jūtama vienmērīgi – gan ar vāju, gan ar spēcīgu spiedienu (protams, papildus pulsācijas stiprumam tiek ņemtas vērā arī citas raksturojošās īpašības).

Atkārtošu ideju. Impulsu viļņu diagnostika ir darbs ar sekundāru signālu, kas ir ļoti būtiski “piesārņots”. Artēriju sienu elastība, holesterīna plāksnīšu klātbūtne – tas viss sarežģī tīra pulsa viļņa veidošanos. Tas ir tas pats, kas, piemēram, trāpīt caurulēm netālu no gramofona ar āmuru vairākās vietās, lai tā saplaisā un pārklājas ar netīrumiem, un tad naivi gaidīt, kamēr skaņa paliek skaidra. Tas ir nereāli. Tātad asinsvadi, tāpat kā tā vecā gramofona caurule, nespēj reproducēt sirds sākotnējā ritma tīro skaņu.

Protams, Indijas, Ķīnas un Tibetas ārsti vairākus tūkstošus gadu attīstīja mākslu “klausīties sirds mūziku аr vecu gramofonu”, un viņiem tas ļoti izdevās. Un šeit mēs, Novosibirskā, tikai dažus gadus strādājam ar primāro signālu, un kopumā mēs speram tikai pirmos soļus, lai atšifrētu šo tīro sirds skaņu. Es saprotu, ka tas izklausās pēc ļoti pašpārliecināta paziņojuma, taču fakts paliek fakts: mēs strādājam ar “nepiesārņotu”, tīru signālu, un tāpēc mēs reģistrējam tādas nianses, kuras principā seniem ārstiem bija nepieejamas.

Jautājums ir tikai interpretācijā. Pareizāk sakot, interpretācijas niansēs. Tā kā sākotnējā sirdsdarbības ātruma mainības salīdzināšanas darbs ar ķermeņa orgāniem un sistēmām kopumā jau ir pabeigts, un ir radusies izpratne, par to, kad pastāv hipofunkcija, kad ir normāls orgāna stāvoklis un kad ir hiperfunkcija – tas viss jau ir iestrādāts ierīces “VedaPulse” programmas algoritmā.

Šeit, piemēram, ir cilvēka ar kuņģa čūlu spektrogramma.

stetogramma

Vai redzat spēcīgu aktivitātes maksimumu ar frekvenci 0,165 herci? Tā uzrādās kuņģa meridiāna hiperfunkcija – kuņģa čūlas saasinājuma rezultātā.Tālāk ir redzams, kā programma interpretē šo pieaugumu meridiāna cilnē (ķīniešu shēma).

china

Un vēl zemāk – kā tas izskatās, ja displeju pārslēdzat uz Ājurvēdas shēmu.

ayureveda

Ājurvēdas shēmas meridiānu atspoguļošanai nozīme ir tā, ka tie ir sagrupēti pēc principa, kura dosha tos kontrolē. Šajā gadījumā ir skaidrs, ka kuņģa meridiāns pieder Kapha-doshai.

Rezumējot. Mēs ļoti cienām pasaules mantojumu – tradicionālo pulsa diagnostiku. Bet progress nestāv uz vietas. Un mēs esam pārliecināti, ka tradicionālajā impulsu diagnostikā iestrādāto ideju turpmākā attīstība, pirmkārt, slēpjas algoritmu turpmākā sarežģīšanā sirdsdarbības ātruma mainības atšifrēšanai. Tas neizslēdz iespēju izveidot ierīces impulsa viļņa reģistrēšanai un analīzei. Mēs zinām par līdzīgām norisēm un arī paši izstrādātāji, kuri izvēlējās darba ceļu ar impulsa vilni. Bet mēs saprotam arī grūtības, kas rodas, reģistrējot un atšifrējot impulsa vilni.

Šajā rakstā tika aprakstīti iemesli, kāpēc pirms vairākiem gadiem, veidojot iekšējo orgānu un ķermeņa sistēmu regulēšanas sistēmu diagnosticēšanas algoritmus, priekšroka tika dota darbam ar sirdsdarbības ātruma mainīgumu, kas Tradicionālajā Ķīnas medicīnā atbilst 12 refleksoterapijas meridiāniem.

Arī priekš mums ļoti liela nozīme ir iespējai sintezēt austrumu medicīnas mantojumu un mūsdienu zinātniski pierādītas un atzītās medicīnas tehnikas. Runa ir par sirdsdarbības ātruma mainību (Heart Rate Variability) (informācijas avots http://circ.ahajournals.org/content/93/5/1043.full un tulkojums krievu valodā http://hrv.ru/standart/detvar1.html).

Kad tika veidota ierīce “VedaPulse”, tās datorprogrammā sirds biopotenciālu analīzei tika iekļauti visā pasaulē pazīstamie algoritmi, kas ļauj analizēt regulējošos mehānismus (nervu sistēmas funkcionālā stāvokļa analīze), kā arī autora un medicīnas zinātņu kandidāta Oļega Sorokina algoritmi, balstoties uz tradicionālās medicīnas pulsa diagnostikas idejām. Šī integrētā pieeja ļauj paplašināt diagnostikas iespējas un, kas mums ir īpaši svarīgi, paver ceļu sinerģisku zināšanu veidošanai, balstoties uz senču mantojuma pārskatīšanu no zinātnes viedokļa.

Posted in Publicacias.